Ciśnieniowe ekspresy do kawy – zasada działania
Ciśnieniowe ekspresy do kawy wykorzystują do sporządzenia napoju ciśnienie wody. Działanie wszystkich tego typu ekspresów opiera się na podobnej zasadzie działania, chociaż potrafią się one między sobą bardzo różnić wyglądem oraz sposobem obsługi urządzenia. Drobne niuanse w ustawieniach, a także różne fabryczne parametry ekspresów mogą być przyczyną dużej różnicy w smaku kawy, przygotowywanej przez różne modele.
Ciśnienie, jakie przechodzi w ekspresach ciśnieniowych przez zbiornik ze zmieloną kawą, jest bardzo wysokie. Może osiągnąć w niektórych modelach wartość nawet 15 barów. Zazwyczaj stosuje się ciśnienie w przedziale wartości od 9 do 11 barów.
Warto wiedzieć, że wytwarzane ciśnienie oraz szybkość grzania wody przez bojler urządzenia zależy też od mocy ekspresu do kawy. Zatem przy zakupie ekspresu, należy brać pod uwagę również jego moc. Im wyższa, tym lepiej.
Ekspresy domowe i przemysłowe
Najpopularniejsze domowe ekspresy do kawy to ekspresy automatyczne. Same mielą kawę, a także posiadają w oprogramowaniu wiele rodzajów przygotowywanej kawy, np. latte macchiato, cappuccino, espresso itp. Zazwyczaj posiadają również system spieniania mleka. Niektóre można podłączyć np. do większych zewnętrznych zbiorników z wodą, jak 20 – litrowe butle lub też do sieci wodociągowej.

Najpopularniejszymi przemysłowymi ciśnieniowymi ekspresami do kawy są ekspresy kolbowe. Są one bardzo wydajnymi urządzeniami i potrafią zrobić dziennie nawet do kilkuset kaw. Dlatego właśnie są tak bardzo pożądane np. w branży gastronomicznej. Nie tak łatwo jednak zrobić w nich dobrą kawę, jak w ekspresach automatycznych. Dobrej obsługi kolbowego ekspresu do kawy należy się po prostu nauczyć.
Co należy wiedzieć o ciśnieniowych ekspresach do kawy?
Twój ekspres do kawy będzie służył dłużej, jeżeli będziesz przestrzegać pewnych reguł.
Po pierwsze regularnie czyść ekspres. Należy pamiętać o systematycznym odkamienianiu urządzenia oraz myciu zaparzacza, dysz, pojemników, gdzie zrzucana jest zużyta kawa.
Po drugie nie zostawiaj nigdy włączonego do sieci elektrycznej ekspresu na noc. W godzinach nocnych należy wyjmować wtyczkę z gniazdka. Mogą się wtedy pojawić w sieci przepięcia lub na dworze może być burza. W takim wypadku ekspres rano może już nie działać.

Po trzecie zawsze zakręcaj zawór zasilający ekspres w wodę na noc lub kiedy ekspres nie jest używany. Zawór może się zepsuć podczas Twojej nieobecności i zalać nie tylko ekspres, ale i pomieszczenie.
Więcej o ekspresach do kawy przeczytasz we wpisie „Rodzaje ekspresów do kawy„.
Dodaj komentarz